Niedziela, 27 Listopada 2022  Imieniny: Damazy, Dominik, Leonard
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
<< < November 2021 > >>
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Number of visits
5977202

Poll

Jak często odwiedzasz naszą stronę?

codziennie - 19.4%
co drugi dzień - 5.6%
raz w tygodniu - 25%
raz w miesiącu - 8.3%
raz w roku - 41.7%

XIV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec pt. „Czerwona róża dla Niej” - 14.11.2021 r.

 

W niedzielę 14 listopada br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy odbyło się spotkanie podsumowujące XIV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec pt. „Czerwona róża dla Niej”. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Pana Tadeusza Sławeckiego – Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i wsparciu finansowym rodziny Golców i BS w Międzyrzecu Podlaskim.
Na spotkanie licznie przybyli laureaci konkursu wraz z rodzicami i osobami towarzyszącymi, gościliśmy również Panią Annę Mróz – wójta gminy Kąkolewnicy, Pana Mariusza Majczynę – przewodniczącego Rady Gminy w Kąkolewnicy, Pana Witolda Korulczyk - Członka Zarządu powiatu Radzyńskiego, Panów Piotra Czerwińskiego i Stanisława Zalewskiego – radnych Rady Gminy w Kąkolewnicy.

Spotkanie prowadzone przez zaprzyjaźnionego prozaika Pana Leszka Sokołowskiego, rozpoczęło się krótkim koncertem zespołu WRZOS z Kąkolewnicy z występem Pana Mariusza Majczyny.
W dalszej kolejności sylwetkę patronki konkursu przybliżyła Pani wójt Anna Mróz a protokół podsumowujący efekt konkursu przedstawiła Pani Zofia Goławska – członkini jury konkursowego. Z powodu choroby nie mogła przybyć osobiście przewodnicząca jury Pani Urszula Gierszon ale połączyła się telefonicznie i w ten sposób mogła przekazać swoje uwagi uczestnikom konkursu. W dalszej kolejności Pani wójt wraz z przewodniczącym Rady Gminy złożyli gratulacje, wręczyli dyplomy i wyróżnienia laureatom i uczestnikom konkursu, każdy z nich otrzymał również upominek książkowy. Po pamiątkowych zdjęciach był czas na słodki poczęstunek, rozmowy towarzyskie, obejrzenie prezentacji o Irenie Golec i zdjęć z poprzednich finałów konkursu. W załączniku przedstawiamy protokół konkursu.


Zapraszamy wszystkich piszących do udziału w kolejnej XV (jubileuszowej) edycji naszego konkursu już w 2022 roku.

 

 

Protokół jury XIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

im. Ireny Golec pt. „Czerwona Róża dla Niej”,

organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy

oraz Grupę Poetycką „Wieś Tworząca”

pod honorowym patronatem Tadeusza Sławeckiego,

dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

 

Komisja w składzie:

 

Urszula Gierszon – poetka, prozaik, krytyk literacki, członek Związku Literatów Polskich, członek zarządu Fundacji Poetów i Ułanów im. Gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego oraz Międzynarodowego Kongresu Poetów „Arkadia” – przewodnicząca

Elżbieta Kancik - wieloletni pedagog, nauczyciel języka polskiego, absolwentka UMCS

w   Lublinie – sekretarz

Zofia Goławska – wieloletni pedagog, absolwentka UMCS w Lublinie – członek

 

Dokonała oceny 130 utworów poetyckich i prozatorskich 79 autorów (łącznie w poszczególnych czterech kategoriach wiekowych) i postanowiła przyznać następujące nagrody oraz wyróżnienia:

 

Kategoria I

Dzieci szkół podstawowych klasy I-IV

 

Poezja

I nagroda

Kamil Stefański godło „Nieznajomy”(SP w Żakowoli Poprzecznej) za wiersz Jesień

II nagroda

Maja Sobota godło „Różyczka” (ZO w Brzozowicy Dużej) za wiersz Bajka

III nagroda

Nie przyznano

 

Proza

I nagroda

Maja Sobota godło „Różyczka” (ZO w Brzozowicy Dużej) za urokliwą opowiastkę

O jesiennym listku oraz dwie kartki z pamiętnika

II nagroda

Maja Ziarek godło „Lilia” (ZO w Brzozowicy Dużej) za dwa utwory pełne

optymizmu Moja biblioteka oraz Drogi pamiętniku!

III nagroda

Jakub Rusiniak godło „Tęcza” (ZO w Brzozowicy Dużej) za urzekające szczerością

wypowiedzi pt. Antek oraz Wymarzona szkoła

 

 

Kategoria II

Dzieci i młodzież szkół podstawowych klasy V-VIII

 

Poezja

I nagroda

Anna Oleksiuk godło „Nasturcja” (SP w Rogoźnicy) za zestaw trzech utworów:

Spotkanie, Szczęście, To co ważne

II nagroda

Amelia Brodawka godło „Jabłuszko” (SP w Żakowoli Poprzecznej) za dwa utwory:

Uroki wiejskiego życia, Magia jesieni

III nagroda ex euquo

Nina Hawryluk godło „Anin” (ZPO nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim) za wiersze

A gdyby tak oraz Utracone chwile

Kinga Morawik godło „King” (Paszki Duże) za utwory: Choroba, Babci, Przyjaźń

Wyróżnienia

Gabriela Sierpień godło Gabix” (ZO w Polskowoli) za utwór Dziadek

Weronika Pietruszka godło „Krokodyle łzy” (SP w Turowie) za wiersz Dusza

zmęczona

 

Proza

I nagroda

Gabriela Sierpień godło „Gabix” (ZO w Polskowoli) za niezwykle oryginalny

i ważny temat opowiadania Drzewa pamiętają

II nagroda

Maria Gorzelnik godło „Papkinek” (ZO w Polskowoli) za treści o dużych walorach

humanistycznych w opowiadaniach 2057 oraz Pierścień

Wyróżnienia:

za ważneprzesłania w opowiadaniach

Alicja Majczyna godło „Alicjana” (ZO w Kąkolewnicy

Monika Ochnio godło „Mona x” (ZO w Kąkolewnicy)

Piotr Sójka godło „Pxsel” (ZO w Polskowoli) za ważneprzesłanie treści w

  opowiadaniu Zmiana świata

Kinga Dąbrowska godło „Niebieskooka”(ZO w Polskowoli) za tekst o Irenie

Golec,

Amelia Modrzewska godło „Nieodkryta” (ZPO nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim) za

poryw wyobraźni i sprawność literacką w opowiadaniu bez tytułu. Tu komisja

zaznacza, że praca byłaby wysoko nagrodzona przez komisję, gdyby autorka dopełniła

wszystkich wymogów formalnych konkursu.

 

Kategoria III

Młodzież szkół średnich

Poezja

W tej grupie wiekowej nagród nie przyznano, jedynie wyróżnienia

 

            Otrzymują je:

            Magdalena Kozieł godło „Amii” (ZSP w Radzyniu Podlaskim) za wiersz

Ciche wołanie

           Zyta Toczyńska godło „Atyz” (LO w Radzyniu Podlaskim) za wiersz

           Współcześni ludzie

Proza

I nagroda

Klaudia Musiatowicz godło „Dyśkaklaudyśka” (LO w Radzyniu Podlaskim) za pełne

            magii i fantazji opowiadania: Karolina w świecie psiaków oraz Majka i kraina baśni

II nagroda

Eunika Niedźwiecka godło „Arbuz” (LO w Radzyniu Podlaskim) za oryginalne

potraktowanie tematu w liście Drogi Koronawirusie oraz ważne przesłanie w utworze

Drogi człowieku

 

 

III nagroda

     Zyta Toczyńska godło „Atyz” (LO w Radzyniu Podlaskim) za ciekawy esej

    Wyjątkowość życia

Wyróżnienia za inspiracje w opowiadaniach otrzymują:

Natalia Ostapiuk godło „ZoE” (LO w Międzyrzecu Podlaskim) Kryształowa lilia,

  Dokonałaś prawidłowego wyboru

            Michał Koczkodaj godło „Kryształ” (LO w Radzyniu Podlaskim) Wyścig życia

 

Kategoria IV

Dorośli

 

Poezja

I nagroda

Agnieszka Maj godło „Liść” (Gołąb) za nastrój, nostalgiczne piękno i kunszt w

posługiwaniu się słowem w utworach: Tam na krańcu, Rzeka dzieciństwa, Usypianie

izby

II nagroda

Bartosz Dłubała godło „Światoczuły” (student UAM wPoznaniu) za ciekawe i

głębokie refleksje dotyczące problemów z jakimi mierzy się współczesny człowiek w

wierszach: Sallekhana, czyli śmierć wolitywna, Gdy czekasz, Podaj cegłę

III nagroda

Zygmunt Królak godło „System nerwowy” (Witolubie) za wartości humanistyczne

oraz poczucie humoru zawarte w utworach: Moje myśli, Kartoflisko, Bez kremacji

Wyróżnienia

Adam Bolesław Wierzbicki godło „Taki dar” (Dłużek) za ważne, współczesne

treści, przekazane z pogodą ducha w wierszach: Ogonek nieśmiałość oraz Ogonek po

oczekiwanie 

            Jan Gumbisz godło „Biały bez” (Kielce) za zestaw utworów

Krystyna Gudel godło „Cierń” (Suchowola) za zestaw trzech utworów

Maciej Henryk Modzelewski godło „Kąkol” (Białobrzegi) za zestaw wierszy

Tadeusz Charmuszko godło „Świergotek” (Suwałki) za poezję opiewającą

przyrodę Polesia

Zuzanna Kossowska godło „Zuziks” (Łomazy) za utwór (nie) zwykły człowiek

Maciej Matejek godło „Student” (Żakowola Radzyńska)za wiersz Do Niej

Proza

I nagroda

Anna Kokot-Nowak godło „Lorgnon”(Przeźmierowo) za trzy znakomite, porywające

i pełne humoru opowiadania Memuary asystenta starości, Patriotyzm poplamiony

bigosem oraz Rzuć dziurką od klucza

II nagroda

Krzysztof Martwicki godło „Tusz” (Płońsk) za niezwykłe, pełne ciepłych odczuć

opowiadanie Introligator

III nagroda

Michał Izdebski godło „Gall Anonim” (Parczew) za głębokie, filozoficzne

rozważania o wędrówce człowieka, o cierpieniu oraz historii jako przestrzeni ludzkiej,

współczesnej i historycznej w esejach Podróż wędrowca do świtu, Kura i jajko oraz

Detronizacja syna królewskiego

Wyróżnienie

Aleksandra Kowalik godło „Fortuna” (Barłogi) za przesłanie do dzieci i młodzieży

 

Komisja z ogromną przyjemnością podjęła się zadania rozdzielenia nagród finansowych, ufundowanych przez rodzinę patronki naszego konkursu, Irenę Golec oraz Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim i Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy.

Komisja postanowiła przyznać laureatom kategorii IV w dziedzinie poezji i prozy nagrody finansowe w wysokości: I miejsce – 300 zł, II miejsce –200 zł, III miejsce –150 zł, Wyróżnienie–100 zł 

 

Komisja stwierdza, że Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec pt. „Czerwona Róża dla Niej” niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem, na co wskazuje nie tylko tegoroczna już XIV jego edycja, ale także liczba uczestników.

Głównym walorem konkursu jest jego różnorodność tematyczna i cztery kategorie wiekowe, pozwalające na swobodne wypowiedzi literackie każdej osobie, zamieszkałej w Polsce, na każdy temat i różnorodnymi środkami ekspresji, charakterystycznymi dla poezji oraz prozy.

Warto zauważyć, że najmłodszy uczestnik obecnego XIV Konkursu ma 9 lat, a najstarszy 71.

Wśród tematyki poruszanej w utworach można wyróżnić m.in.: tradycje i zwyczaje wiejskie, piękno krajobrazu polskiego, zwłaszcza jesiennego; bogactwo flory i fauny polskiej, patriotyzm, zasłużeni ludzie, opieka nad seniorami, problemy małżeńskie, wojna i okupacja, świat baśni, magia i fantazja, znaczenie religii, biblia i jej wartości, krytyka wad narodowych i przywar ludzkich, miłość i opieka nad zwierzętami, szkoła, zabawy dziecięce, prawda i fałsz, piętnowanie zła, rozważania filozoficzne na temat natury i kondycji człowieka, miłość, przyjaźń, marzenia, samotność, depresje w świecie młodych, choroby współczesnego świata, egoizm, chciwość, apatia, problemy związane z uchodźcami, pandemia jej przebieg i skutki kwarantanny. Były również utwory poświęcone Patronce konkursu Irenie Golec oraz innym wielkim Polakom.

Prace napłynęły z całej Polski, m.in. z Kielc, Krakowa, Radzynia Podlaskiego, Międzyrzecza Podlaskiego, Parczewa, Witolubia (zachodniopomorskie), Zelowa (łódzkie), Białobrzegów, Suwałk, Dłużka (lubuskie), Terespola, Kurowa, Płońska, Gołębia, Drelowa, Suchowoli, Łomaz, Siemienia, Polskowoli, Rzeczycy, Kobyłki, Starej Wsi, Rogoźnicy, Wierzchowin, Turowa, Żakowoli Poprzecznej, Żakowoli Radzyńskiej, Żakowoli Starej , Brzozowicy Dużej i Kąkolewnicy.

 

            Komisja serdecznie gratuluje laureatom, życząc dalszych sukcesów literackich!

Jury dziękuje uczestnikom, nauczycielom zachęcającym dzieci do stawania w szranki zawodów literackich.

Serdecznie dziękujemy również Organizatorom za podjęcie trudu prowadzenia Konkursu, a także propagowanie szczytnych ideałów i ponadczasowych wartości humanistycznych, wyznawanych przez Patronkę Irenę Golec, a widocznych w jej życiu, postawie i działaniu.